Suoraan sisältöön

Maaliskuu – Kohtaamisia ja kotoutumista Juvalle

Julkaistu 3.4.25

Maaliskuu – Kohtaamisia ja kotoutumista Juvalle

Palvelujen Juva -esite julkaistu, kyläkummitoiminta käynnistetty ja leppoisa uusien asukkaiden ilta järjestetty. Maaliskuussa moni hankkeen asia on edennyt tavoitteita kohti.

Kyläkiertue vei Paatelaan ja Kuosmalaan

Maaliskuun alussa jatkoimme Kylässä-kiertuettamme Paatelan koululla Johanna Kuusiston ja Riitta Kärkkäisen kanssa. Paatelan kyläkoulu on noin 10 kilometriä Juvan kirkonkylältä Savonlinnan suuntaan, ja koulualueeseen kuuluu myös Kiiskilän, Härkälän ja Pakinmaan kylät. Iloksemme saimme huomata, että väkeä saapui paikalle mukavan paljon kahvittelemaan ja keskustelemaan. Tapaaminen lisäsi yhteistyötä myös alueen eri yhdistysten välillä. Lisäksi sain houkuteltua useamman kyläläisen lähtemään mukaan kyläkummitoimintaan, mikä tuntui erityisen hyvältä.  

Saman viikon sunnuntaina osallistuimme Johannan kanssa myös Kuosmalan Kylätoimikunnan vuosikokoukseen ja kerroimme muun muassa hankekuulumiset ja väliaikatietoja Rauli Koistisen vetämästä Seikkaillen Saimaalle -hankkeesta. Siikakoskelle on suunnitteilla retkeilykeskus, ja tämänkin asian eteneminen luonnollisesti kiinnostaa. Väkeä oli runsaasti paikalla, ja porukasta löytyi myös kolme kyläkummia.

Molemmissa kylätapaamisissa kuulimme myös paikallisten toiveita ja ideoita alueen kehittämiseksi. Näissä tapaamisissa vahvistui jälleen se, kuinka tärkeää on säilyttää ja tukea kylien elinvoimaisuutta ja tehdä kyliä näkyväksi.

Kyläkummi-info ja uuden toimintamallin lanseeraus

Miten uudet juvalaiset pääsevät helpommin osaksi yhteisöä, tutustuvat paikallisiin palveluihin ja lähtevät mukaan harrastustoimintaan? Näihin kysymyksiin vastaa kyläkummitoiminta, jonka kaikille avoin infotilaisuus järjestettiin 10.3. Teams-yhteydellä. Juva on Etelä-Savon ensimmäinen kunta, jossa kyläkummitoiminta otettiin käyttöön.

Järjestimme infon yhdessä Järvi-Suomen Kylät ry:n kyläasiamiehen Mervi Lintusen kanssa. Juvan Kyläkummitoimintaa toteutetaan valtakunnallisen Suomen Kylät ry:n tekemän toimintamallin mukaan ja Mervi paikallisena asiantuntijana osasi tuoda laajempaa näkemystä ja kokemuksia muualta onnistuneen toiminnan kehittämiseen. Kyläkummi-info keräsi kiinnostuneita kuulemaan siitä, miten kyläkummeina toimivat vapaaehtoiset voivat auttaa uusia asukkaita kotoutumaan ja löytämään paikkansa Juvalta. Kyläkummit voivat esimerkiksi esitellä paikkakunnan palveluita, kutsua mukaan tapahtumiin tai vain olla juttuseurana. Toiminta käynnistyy vähitellen ja toivomme, että mahdollisimman moni muukin haluaa lähteä mukaan rakentamaan entistäkin yhteisöllisempää Juvaa. Tällä hetkellä kyläkummeja on yhteensä 19 ja heidän yhteystietonsa löytyvät osoitteesta www.juva.fi/kylakummit .

Tervetuloa palvelujen Juvalle -esite julkaistu

Jotta uusilla asukkailla olisi entistä paremmat lähtökohdat Juvalle asettumiseen, julkaisimme maaliskuussa uuden esitteen ”Tervetuloa palvelujen Juvalle”. Ajatus uudesta esitteestä sai alkunsa kiinteistövälittäjiltä. Kiinteistövälittäjät totesivat, että niin potentiaaliset uudet asukkaat kuin vapaa-ajanasukkaatkin kysyvät aina lähes samoja asioita. Keskusteluissa nousee esille, mitä rakentamisen ja remontoinnin palveluita Juvalta löytyy, miten jätehuolto toimii, mitä erikoispalveluita Juvalla on, entä koulut ja päiväkodit tai terveydenhuolto. Esitteessä vastataan muun muassa kaikkiin näihin asioihin ja lisäksi esitellään runsaasti vapaa-ajanvietto- ja harrastusmahdollisuuksia. Esite sisältää kattavasti tietoa kunnan palveluista ja käytännön asioista, joita muuttajan on hyvä tietää. Oppaan tavoitteena on tehdä Juvalle kotiutumisesta helpompaa ja innostavampaa. Olemmekin saaneet jo ensimmäisiä positiivisia palautteita siitä, kuinka opas auttaa hahmottamaan, mitä kaikkea Juvalta löytyy!

Uusien asukkaiden ilta – kohtaamisia ja kokemusten vaihtoa

Maaliskuun järjestettiin myös ensimmäinen uusien asukkaiden ilta, kansainvälisenä onnellisuuden päivänä eli 20.3. Martti Talvela -kampuksella. Iltaan kutsuttiin paikalle kaikki itsensä uudeksi asukkaiksi kokevat – oli muutosta sitten pari kuukautta tai jo useampi vuosi. Ilta tarjosi rennon mahdollisuuden tutustua muihin uusiin asukkaisiin, kuulla kokemuksia kotoutumisesta ja saada vinkkejä paikalliseen arkeen. Erityisen ilahduttavaa oli huomata, miten keskustelu soljui vilkkaana ja kuinka monet löysivät uusia tuttuja jo ensimmäisten minuuttien aikana. Uusien asukkaiden lisäksi paikalla oli myös viisi kyläkummiamme tervehtimässä ja kertomassa, kuinka voivat auttaa kotiutumisessa. Tämän blogipostauksen pääkuvassa on neljä heistä: Jukka Kietäväinen, Virpi Hämäläinen, Piia Häkkinen ja Matti Tarvainen.

Kevätmessut Helsingissä – Juva esillä uusille tulijoille

Maaliskuun lopussa Juva oli esillä Helsingissä Kevätmessuilla, jossa esittelimme paikkakuntaa niin matkailun kuin asumisenkin kannalta. Kuten aiempinakin vuosina, Juva oli mukana Mikkelin seudun yhteisosastolla, joten samalla pystyi tutustumaan myös Puumalan, Mäntyharjun, Hirvensalmen ja Mikkelin tarjontaan. Messuilla oli hienoa huomata, kuinka paljon kiinnostusta Juvan kaltaiset elinvoimaiset maaseutupaikkakunnat herättävät. Monella vierailijalla oli lisäksi jokin yhteys, kuten kesämökki tai vapaa-ajanasunto, alueellamme. Erityisen paljon kiinnostusta herättivät erilaiset pyöräily- ja vaellusreitit, mikä kertoo ihmisten kiinnostuksesta monipuoliseen luontoomme ja aktiiviseen vapaa-ajanviettoon.

Uusien asukkaiden palvelupolku valmiina

Kuten maaliskuun kuulumisista on voinut lukea, monet hankkeen ennalta suunnitellut toimenpiteet alkoivat konkretisoitua. Tavoitteena on ollut alusta asti, että voimme palvella uusia asukkaita mahdollisimman hyvin. Nyt meillä on uusi esite, vapaaehtoisia kyläkummeja ja järjestimme jo ensimmäisen uusien asukkaiden illan. Niin kutsuttu palvelupolku alkaa olla valmis ja toimintaa päästään vähitellen vakiinnuttamaan osaksi kunnan palveluita. Seuraavaksi mallinnamme kokonaisuutta niin, että se palvelee myös kansainvälisiä asukkaita yhtä hyvin ja hekin kotiutuvat ja viihtyvät Juvalla.